თენგიზ ბუაჩიძე თენგიზ ბუაჩიძე
  • დაბადების თარიღი
  • 17-11-1926

საქართველოს III მოწვევის პარლამენტი (04-11-1992 - 25-11-1995)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ფორმა: მაჟორიტარული
  • ვაკე

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • რუსული ენა და ლიტერატურა

სამუშაო გამოცდილება

  • რუსთაველის სახელობის ქართული ლიტერატურის ინსტიტუტის გან-ის გამგე (1982 - )
  • უცხო ენათა პედაგოგიური ინსტიტუტის ლექტორი (1976 - 1982)
  • საქართველოს მწერალთა კავშირის პირველი მდივანი (1973 - 1976)
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორი (1965 - 1973)
  • საქართველოს რესპუბლიკის კულტურის მინისტრი (1962 - 1965)
  • საქართველოს კპ ცკ მეცნიერებისა და კულტურის გან-ის გამგე (1958 - 1962)
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის დოცენტი (1954 - 1958)

აკადემიური ხარისხი

  • აკადემიური ხარისხი
  • ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი

ფრაქცია

  • arrow
    თანხმობა - ფრაქციის წევრი (15-09-1993 - 25-11-1995)

კომისია

  • arrow
    სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისია - კომისიის წევრი (23-03-1993 - 25-11-1995)
  • arrow
    სამეგრელოს რეგიონში მიმდინარე პროცესების შემსწავლელი დროებითი კომისია - კომისიის წევრი (26-12-1992 - 25-11-1995)
  • arrow
    სამანდატო,დეპუტატის ეთიკისა და პრივილეგიების კომისია - კომისიის თავმჯდომარე (12-11-1992 - 30-06-1994)