გივი მიქანაძე გივი მიქანაძე
  • ☎ (თბილისი)
  • (+99532)2281129
  • ოთახი (თბილისი)
  • A-115
  • დაბადების თარიღი
  • 20-05-1977

საქართველოს X მოწვევის პარლამენტი (11-12-2020 )

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველო“
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • სამართალმცოდნეობა
  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • ესექსის უნივერსიტეტი (გაერთიანებული სამეფო)
  • სპეციალობა
  • სამართლის მაგისტრი

სამუშაო გამოცდილება

  • ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, მოწვეული პროფესორი (2016 - 2018)
  • სსიპ საქართველოს შსს აკადემიის რექტორი (2016 - 2018)
  • ევროპის საბჭო, პოლიციისა და ციხეების დეპარტამენტი, პროექტის მენეჯერი. (2015 - 2016)
  • ევროპის საბჭოს თბილისის ოფისი, პროექტის უფროსი ოფიცერი (2013 - 2015)
  • აღმოსავლეთ ევროპის სასწავლო უნივერსიტეტი, ასოცირებული პროფესორი (2013 - 2017)
  • ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, მოწვეული ლექტორი (2011 - 2015)
  • ევროპის საბჭოს თბილისის ოფისი, პროექტის ოფიცერი (2010 - 2013)
  • გაეროს განვითარების პროექტი „ადგილობრივი თვითმმართველობის ხელშეწყობა“ (2009 - 2010)
  • თბილისის მერია, აგლომერაციის განვითარების სააგენტო, უფროსის მოადგილე (2009)
  • იუსტიციის მინისტრის მოადგილე. (2005 - 2008)
  • ეუთო-ს პროექტი „ქუთაისის ციხის პერსონალის გადამზადება“ პროექტის დირექტორი (2005)
  • ევროკავშირის პროექტი „სასჯელაღსრულების სისტემის რეფორმა“ ნაციონალური ექსპერტი ინფორმაციასა და გადამზადების საკითხებში (2004 - 2005)
  • კავშირი „ადამიანის უფლებათა საგანმანათებლო ცენტრი“ გამგეობის თავმჯდომარე (2003 - 2004)
  • შსს აკადემია . მოწვეული ლექტორი (2001 - 2002)
  • კავშირი „კონსტიტუციურ უფლებათა დაცვის ცენტრი“ გამგეობის თავმჯდომარე (2001 - 2003)
  • გაეროს განვითარების პროექტი „სახალხო დამცველის აპარატის ხელშეწყობა“ იურიდიული მრჩეველი და ფინანსური მენეჯერი (2000 - 2001)
  • საჯარო სკოლა „ბალავარი“ პედაგოგი (2000 - 2002)
  • სახალხო დამცველის აპარატი, ადმინისტრაციულ საქმეთა დეპარტამენტი, რეფერენტ-იურიკონსულტი (1999 - 2000)
  • საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი. მოწვეული სპეციალისტი (1999)
  • კავშირი „ადამიანის უფლებათა თბილისის საერთაშორისო სკოლა“დირექტორი (1998 - 1999)
  • გრ.ხანძთელის სახელობის 1 ექსპერიმენტული სკოლის მასწავლებელი (1997 - 1999)

სპეციალური წოდებები

  • წოდების რანგი
  • უფროსი სპეციალური წოდება
  • წოდება
  • პოლიციის პოლკოვნიკი
  • მინიჭების თარიღი
  • 01-01-2017
  • წოდების რანგი
  • უფროსი სპეციალური წოდება
  • წოდება
  • იუსტიციის პოლკოვნიკი
  • მინიჭების თარიღი
  • 01-01-2006

საპატიო წოდება

  • „თანამშრომლობის გაძლიერების“ მედალი (24-01-2017)

დამატებითი ინფორმაცია

17 სტატიისა და 4 სახელმძღვანელოს ავტორი და 6 სახელმძღვანელოს თანაავტორი:



ადამიანის უფლებათა დაცვა: კანონმდებლობა და პრაქტიკა - სტატიათა კრებული (თანაავტორი)

არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულება - სახელმძღვანელო (თანაავტორი)

პრობაციის სამართალი - სახელმძღვანელო (თანაავტორი)

ადამიანის უფლებათა სტანდარტების გავლენა საქართველოს კანონმდებლობასა და პრაქტიკაზე - სტატიათა კრებული (თანაავტორი)

სასჯელაღსრულების სამართალი - სახელმძღვანელო (თანაავტორი)

ადამიანის უფლებათა დაცვა და სამართლებრივი რეფორმა საქართველოში - სტატიათა კრებული (თანაავტორი)

ადამიანის უფლებათა დაცვა: მიღწევები და გამოწვევები - სტატიათა კრებული (თანაავტორი)

არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების თავისებურებანი:არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების კრიმინოლოგიური, სისხლისსამართლებრივი, პენიტენციური და საერთაშორისო სამართლებრივი საფუძვლები (თანაავტორი)

არასრულწლოვან, ქალ და უვადო თავისუფლებააღკვეთილ პატიმრებთან მოპყრობის თავისებურებანი (ავტორი)

ტრენერთა სახელმძღვანელო პენიტენციურ და პრობაციის სფეროში (ავტორი)

ევროპის ომბუდსმენები (ავტორი)

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „ქართული ოცნება“ - ფრაქციის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე (11-12-2020 )

კომიტეტი

  • arrow
    განათლებისა და მეცნიერების კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (19-04-2021 - 31-05-2021)
  • arrow
    საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (08-02-2021 - 19-04-2021)
  • arrow
    საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (17-12-2020 )
  • arrow
    იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (17-12-2020 - 08-02-2021)

კომისია

  • arrow
    2020 წლის 31 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შემსწავლელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისია - კომისიის თავმჯდომარე (13-05-2021 )
  • arrow
    2020 წლის 31 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შემსწავლელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისია - კომისიის წევრი (01-03-2021 - 13-05-2021)

საპარლამენტო ჯგუფი

  • arrow
    ისრაელის სახელმწიფოს პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელი (09-06-2021 )
  • arrow
    აზერბაიჯანის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (18-02-2021 )
  • arrow
    ბელარუსის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (18-02-2021 )
  • arrow
    იტალიის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (18-02-2021 )
  • arrow
    კატარის სახელმწიფოს პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (18-02-2021 )
  • arrow
    კვიპროსის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელი (18-02-2021 )
  • arrow
    მოლდოვის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (18-02-2021 )
  • arrow
    პოლონეთის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (18-02-2021 )
  • arrow
    პორტუგალიის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (18-02-2021 )
  • arrow
    საბერძნეთის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელი (18-02-2021 )
  • arrow
    ჩრდილოეთ მაკედონიის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელი (18-02-2021 )
  • arrow
    სომხეთის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (18-02-2021 )
  • arrow
    უკრაინის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (18-02-2021 )

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეა (PACE), სათადარიგო შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (05-01-2021 )
  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის, მოლდოვის რესპუბლიკის პარლამენტისა და უკრაინის ვერხოვნა რადას საპარლამენტო ასამბლეა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (05-01-2021 )

საპარლამენტო საბჭო

  • arrow
    ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭო - საბჭოს თავმჯდომარე (27-05-2021 )
  • arrow
    გენდერული თანასწორობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭო - საბჭოს წევრი (27-01-2021 - 04-03-2021)
  • arrow
    ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭო - საბჭოს წევრი (21-01-2021 - 27-05-2021)

სხვა

  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის სათათბირო ორგანო - ხაზინადართა საბჭო - საბჭოს წევრი (15-12-2020 )
  • arrow
    საჯარო სამართლის იურიდიული პირის − საქართველოს პარლამენტის კვლევითი ცენტრის სამეთვალყურეო საბჭო - საბჭოს წევრი (17-05-2019 - 11-12-2020)
  • arrow
    პარლამენტის აპარატის უფროსი - (სახელმწიფო მოსამსახურე) - პარლამენტის აპარატის უფროსი (01-03-2018 - 11-12-2020)