მუხრან მაჭავარიანი მუხრან მაჭავარიანი
  • დაბადების თარიღი
  • 12-04-1929

საქართველოს V მოწვევის პარლამენტი (20-11-1999 - 22-04-2004)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: ბლოკი „საქართველოს აღორძინება“
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

(14-11-1990 - 04-11-1992)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: ბლოკი „მრგვალი მაგიდა - თავისუფალი საქართველო“
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • ქართული ენა ლიტერატურა

სამუშაო გამოცდილება

  • საქართველოს მწერალთა კავშირის თავმჯდომარე (1988 - 1992)
  • გამომცემლობა „საუნჯეს“ მთავარი რედაქტორი (1982 - 1988)
  • ჟურნალ „დილას“ რედაქტორი (1967 - 1982)
  • თბილისის კინოსტუდიის სასცენარო კოლეგიის წევრი (1964 - 1967)
  • ჟურნალ „პიონერის“ მთავარი რედაქტორი (1963 - 1964)
  • ჟურნალ „ცისკრის“ პოეზიის განყოფილების გამგე (1957 - 1963)

საპატიო წოდება

  • საპატიო ნიშნის ორდენი (01-01-1966)
  • შოთა რუსთაველის სახელობის პრემიის ლაურეატი (01-01-1987)
  • ახალგაზრდობის VII მსოფლიო ფესტივალის ლაურეატი (01-01-1958)
  • შრომის წითელი დროშის ორდენი (01-01-1979)
  • კირილესა და მეთოდეს ორდენი (ბულაგარეთი) (01-01-1989)
  • აკაკი წერეთლის სახელობის პრემიის ლაურეატი (01-01-1990)
  • მემედ აბაშიძის სახელობის პრემიის ლაურეატი (01-01-1999)

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „თავისუფლება“ - ფრაქციის წევრი (25-12-2003 - 22-04-2004)
  • arrow
    ფრაქცია „XXI საუკუნე“ - ფრაქციის წევრი (29-10-2001 - 08-12-2003)
  • arrow
    ფრაქცია „XXI საუკუნე“ - ფრაქციის წევრი (27-11-1999 - 29-10-2001)

კომიტეტი

  • arrow
    განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (07-12-1999 - 22-04-2004)

კომისია

  • arrow
    კულტურის, განათლებისა და მეცნიერების კომისია - კომისიის წევრი (22-11-1990 - 04-11-1992)

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი ესპანეთის, პორტუგალიის საპარლამენტო დელეგაცია - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (30-06-2000 - 22-04-2004)
  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი იტალიის საპარლამენტო დელეგაცია - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (30-06-2000 - 20-09-2002)
  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი ირანის საპარლამენტო დელეგაცია - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (30-06-2000 - 20-09-2002)