ვახტანგ ბოჭორიშვილი ვახტანგ ბოჭორიშვილი
  • დაბადების თარიღი
  • 25-03-1924

საქართველოს V მოწვევის პარლამენტი (20-11-1999 - 25-09-2002)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: ბლოკი „საქართველოს აღორძინება“
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • ხარკოვის სამედიცინო ინსტიტუტი
  • სპეციალობა
  • სანიტარულ-გიგიენური საქმე

სამუშაო გამოცდილება

  • მე-4 მთავარი სამმართველოს უფროსის მოადგილე სამკურნალო დარგში (1982 - 1990)
  • საქართველოს ჯანდაცვის მინისტრი (1970 - 1973)
  • თბილისის ექიმთა დახელოვნების (სამედიცინო აკადემიის) ინფექციურ დაავადებათა კათედრის გამგე (1969 - )
  • სამხედრო სამედიცინო აკადემიის მასწავლებელი (დოცენტი) (1961 - 1969)
  • სამხედრო სამედიცინო აკადემიის ინფექციურ დაავადებათა კათედრის უფროსი ორდინატორი (1956 - 1961)
  • N85-ე ინფექციური ჰოსპიტალის ორგანიზატორი (1952 - 1956)
  • მესამე მედგაერთიანების ინფექციური განყოფილების გამგე (1951 - 1952)
  • ხარკოვის სამედიცინო ინსტიტუტის სტუდენტი (1945 - 1951)
  • სოხუმის დრამატული თეატრის რეჟისორი (1945)
  • რუსთაველის თეატრის დასის გამგე, რეჟისორის ასისტენტი (1944 - 1945)
  • თელავის დრამატული თეატრის მსახიობი, ტექნიკური რეჟისორი (1943 - 1944)
  • თეატრალური ინსტიტუტის სტუდენტი (1940 - 1943)
  • თელავის დრამატული თეატრის ტექნიკური რეჟისორი (1939 - 1940)
  • თელავის დრამატული თეატრის მსახიობი (1938 - 1939)

აკადემიური ხარისხი

  • აკადემიური ხარისხი
  • მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი
  • აკადემიური ხარისხი
  • საქართველოს მედიცინის მეცნიერებათა აკადემიის ნამდვილი წევრი
  • აკადემიური ხარისხი
  • სსრკ მედიცინის მეცნიერებათა აკადემიის წევრ-კორესპონდენტი (1988 წ.)
  • აკადემიური ხარისხი
  • ნიუ-იორკის მეცნიერებათა აკადემიის ნამდვილი წევრი (1989 წ.)

საპატიო წოდება

  • საქართველოს სახელმწიფო პრემია (01-01-1985)
  • მედალი „მამაცური შრომისათვის“
  • შრომის წითელი დროშის ორდენი (01-01-1988)
  • ილარიონ ქართველის ორდენი (01-01-1997)

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „XXI საუკუნე“ - ფრაქციის თავმჯდომარე (29-10-2001 - 25-09-2002)
  • arrow
    ფრაქცია „XXI საუკუნე“ - ფრაქციის თავმჯდომარე (27-11-1999 - 29-10-2001)

კომისია

  • arrow
    ეროვნული თანხმობის დროებითი საპარლამენტო კომისია - კომისიის წევრი (30-05-2000 - 25-09-2002)

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    საპარლამენტთაშორისო კავშირი (IPU) - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (30-06-2000 - 20-09-2002)
  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი უკრაინის საპარლამენტო დელეგაცია - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (30-06-2000 - 20-09-2002)
  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი დიდი ბრიტანეთის საპარლამენტო დელეგაცია - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (30-06-2000 - 20-09-2002)

სხვა

  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის არჩევნების შესახებ - ინტერფრაქციული ჯგუფის წევრი (27-01-2000 - 25-09-2002)