ჯემალ გამახარია ჯემალ გამახარია
  • დაბადების თარიღი
  • 10-01-1949

საქართველოს V მოწვევის პარლამენტი (20-11-1999 - 22-04-2004)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: ბლოკი „საქართველოს აღორძინება“
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • მოსკოვის სახელმწიფო საისტორიო-საარქივო ინსტიტუტი
  • სპეციალობა
  • ისტორია-არქივმცოდნეობა

სამუშაო გამოცდილება

  • აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს წევრი (1991 - )
  • საქართველოს სუბტროპ.მეურნ. ინსტიტუტის დოცენტი (1984 - 1993)
  • აფხაზეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მასწავლებელი (1982 - 1984)
  • კუიბიშევის პოლიტექნიკური ინსტიტუტის მასწავლებელი (1981 - 1982)
  • კუიბიშევის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ასპირანტი დაუსწრებლად (1979 - 1983)
  • კუიბიშევის საოლქო ისტორიული არქივის უფროსი მეცნიერ-თანამშრომელი (1976 - 1981)
  • მოსკოვის სახელმწიფო საისტორიო-საარქივო ინსტიტუტი (1971 - 1976)
  • საბჭოთა მეურნეობის მუშა (1970 - 1971)
  • შეიარაღებულ ძალებში სავალდებულო სამსახური (1968 - 1970)
  • საბჭოთა მეურნეობის მუშა (1966 - 1968)

აკადემიური ხარისხი

  • აკადემიური ხარისხი
  • დოცენტი, №088412

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „თავისუფლება“ - ფრაქციის წევრი (25-12-2003 - 22-04-2004)
  • arrow
    ფრაქცია „XXI საუკუნე“ - ფრაქციის წევრი (29-10-2001 - 08-12-2003)
  • arrow
    ფრაქცია „XXI საუკუნე“ - ფრაქციის წევრი (27-11-1999 - 29-10-2001)

კომიტეტი

  • arrow
    თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (07-12-1999 - 22-04-2004)
  • arrow
    საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (07-12-1999 - 22-04-2004)

კომისია

  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის კორუფციასთან ბრძოლის დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის შესახებ - კომისიის წევრი (04-07-2002 - 22-04-2004)
  • arrow
    ეროვნული თანხმობის დროებითი საპარლამენტო კომისია - კომისიის წევრი (30-05-2000 - 22-04-2004)
  • arrow
    ცხინვალის რეგიონის პრობლემების შემსწავლელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისია - კომისიის წევრი (07-03-2000 - 22-04-2004)
  • arrow
    აფხაზეთის პრობლემასთან დაკავშირებული საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისია - კომისიის წევრი (28-12-1999 - 22-04-2004)

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (20-09-2002 - 22-04-2004)