ელიზბარ ჯაველიძე ელიზბარ ჯაველიძე
  • დაბადების თარიღი
  • 15-12-1938

საქართველოს V მოწვევის პარლამენტი (20-11-1999 - 22-04-2004)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: ბლოკი „საქართველოს აღორძინება“
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • აღმოსავლური ენები და ლიტერატურა

სამუშაო გამოცდილება

  • გაზეთ „სამრეკლოს“ მთავარი რედაქტორი (1994)
  • გაზეთ „საქართველოს სამრეკლოს“ მთავარი რედაქტორი (1993 - 1994)
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის თურქოლოგიის კათედრის პროფესორი (1992 - 1994)
  • საქართველოს რესპუბლიკის განათლების მინისტრი (1991 - 1992)
  • გაზეთ „ლიტერატურული საქართველოს“ მთავარი რედაქტორი (1987 - 1991)
  • ალმანახ „კრიტიკის“ მთავარი რედაქტორი (1986 - 1987)
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის თურქოლოგიის დოცენტი, პროფესორი შეთავსებით (1972 - 1988)
  • საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის აღმოსავლეთმცოდნეობის ინსტიტუტის უმცროსი მეცნიერ თანამშრომელი, უფროსი მეცნიერ თანამშრომელი, წამყვანი მეცნიერ თანამშრომელი (1961 - 1995)

აკადემიური ხარისხი

  • აკადემიური ხარისხი
  • თურქოლოგიის კათედრის პროფესორი

დამატებითი ინფორმაცია

საქართველოს სსპ უმაღლესი საბჭოს პრეზიდიუმის საპატიო სიგელი 1989 წ. აზერბაიჯანის კულტურის დამსახურებული მუშაკი

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „XXI საუკუნე“ - ფრაქციის თავმჯდომარე (04-10-2002 - 08-12-2003)
  • arrow
    ფრაქცია „XXI საუკუნე“ - ფრაქციის წევრი (29-10-2001 - 04-10-2002)
  • arrow
    ფრაქცია „XXI საუკუნე“ - ფრაქციის წევრი (27-11-1999 - 29-10-2001)

კომიტეტი

  • arrow
    ადამიანის უფლებათა დაცვის, მოქალაქეთა პეტიციებისა და სამოქალაქო საზოგადოების მშენებლობის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (07-12-1999 - 06-11-2002)

კომისია

  • arrow
    ეროვნული თანხმობის დროებითი საპარლამენტო კომისია - კომისიის წევრი (30-05-2000 - 22-04-2004)

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი თურქეთის საპარლამენტო დელეგაცია - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (30-06-2000 - 22-04-2004)
  • arrow
    ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (30-06-2000 - 20-09-2002)
  • arrow
    ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასმბლეა სათადარიგო შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (20-01-2000 - 30-06-2000)