ფრიდონ რუხაია ფრიდონ რუხაია
  • დაბადების თარიღი
  • 07-01-1958

საქართველოს VI მოწვევის პარლამენტი (22-04-2004 - 07-06-2008)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: საინიციატივო ჯგუფი
  • საარჩევნო ფორმა: მაჟორიტარული
  • მარტვილი

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • ვ.ი. ლენინის სახელობის საქართველოს პოლიტექნიკური ინსტიტუტი
  • სპეციალობა
  • ნავთობისა და გაზის საბადოების დამუშავების ტექნიკა და კომპლექსური მექანიზაცია

სამუშაო გამოცდილება

  • რეგიონალური საბაჟო „დასავლეთის“ უფროსი (2002 - 2003)
  • შსს მოქმედი რეზერვი (2001 - )
  • საქართველოს საგადასახადო შემოსავლების სამინისტროს საბაჟო „ფოთის“ უფროსი (2001 - 2002)
  • შსს კორუფციასთან და ეკონომიკურ დანაშაულთან ბრძოლის ბთავარი სამმართველოს ინსპექტორი (2000 - 2001)
  • შსს სატრანსპორტო პოლიციის დეპარტამენტის სამსახურის უფროსი (1996 - 2000)
  • შსს სატრანსპორტო პოლიციის მთავარი სამმართველოს განსაკუთრებით მნიშვნელოვან საქმეთა ინსპექტორი (1995 - 1996)
  • საქართველოს პოლიტექნიკური ინსტიტუტის N70 კათედრის უფროსი მასწავლებელი (1991 - 1995)
  • საქართველოს პოლიტექნიკური ინსტიტუტის N70 კათედრის ასისტენტი (1986 - 1991)
  • საქართველოს პოლიტექნიკური ინსტიტუტის ნავთობისა და გაზის საბადოების ბურღვის კათედრის ლაბორანტი (1984 - 1986)
  • საქართველოს პოლიტექნიკური ინსტიტუტის გეოლოგიის ფაკულტეტის სტუდენტი (1979 - 1984)
  • სპი-ის მოსამზადებელი გან-ის მსმენელი (1978 - 1979)
  • წალენჯიხის ტყემრეწვმეურნეობის მუშა (1978)
  • სამხედრო სავალდებულო სამსახური, ინჟინერი (1976 - 1978)
  • თბილისის პოლიტექნიკური ტექნიკუმი (1972 - 1976)

აკადემიური ხარისხი

  • აკადემიური ხარისხი
  • ეკონომიკის მეცნიერებათა კანდიდატი

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „მაჟორიტარები“ - ფრაქციის თავმჯდომარის მოადგილე (24-04-2004 - 07-06-2008)

კომიტეტი

  • arrow
    საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტი - კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე (31-03-2005 - 07-06-2008)
  • arrow
    საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (23-03-2005 - 31-03-2005)
  • arrow
    იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (02-02-2005 - 15-04-2005)
  • arrow
    საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (28-04-2004 - 21-12-2005)
  • arrow
    ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (26-04-2004 - 02-02-2005)

კომისია

  • arrow
    რუსეთის ფედერაციის ხელისუფლების მიერ საქართველოს მოქალაქეთა მიმართ განხორციელებელი ქმედებების შემსწავლელი დროებითი საგამოძიებო კომისია - კომისიის წევრი (27-10-2006 - 24-02-2007)
  • arrow
    ენერგეტიკის სექტორში არსებულ დარღვევათა შემსწავლელი დროებითი საგამოძიებო კომისია - კომისიის წევრი (16-09-2004 - 09-03-2005)

საპარლამენტო ჯგუფი

  • arrow
    თურქეთის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (11-11-2005 - 07-06-2008)
  • arrow
    ირანის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (11-11-2005 - 07-06-2008)

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    სამხრეთ კავკასიის საპარლამენტო ინიციატივა, საპარლამენტო დელეგაციის ძირითადი შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (22-02-2005 - 07-06-2008)
  • arrow
    შავი ზღვის ეკონომიკური თანამშრომლობის საპარლამენტო ასამბლეა, საპარლამენტო დელეგაციის სათადარიგო შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (13-08-2004 - 02-03-2007)