რევაზ მიშველაძე რევაზ მიშველაძე
  • დაბადების თარიღი
  • 01-01-1940

საქართველოს V მოწვევის პარლამენტი (20-11-1999 - 22-04-2004)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: ბლოკი „საქართველოს აღორძინება“
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • ჟურნალისტიკა

სამუშაო გამოცდილება

  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის უახლესი ქართული ლიტერატურის ისტორიის კათედრა, ასისტენტი, უფროსი მასწავლებელი, დოცენტი, პროფესორი, კათედრის გამგე (1966 - )
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ასპირანტი (1963 - 1966)
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, სტუდენტი (1958 - 1963)

აკადემიური ხარისხი

  • აკადემიური ხარისხი
  • ფილოლოგიურ მეცნიერებათა დოქტორი
  • აკადემიური ხარისხი
  • ფილოლოგიურ მეცნიერებათა პროფესორი

სახელმწიფო ჯილდოები

  • ღირსების ორდენი (01-01-1999)

საპატიო წოდება

  • შოთა რუსთაველის სახელობის პრემიის ლაურეატი (01-01-1998)
  • მემედ აბაშიძის სახელობის პრემიის ლაურეატი (01-01-1999)

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „XXI საუკუნე“ - ფრაქციის წევრი (29-10-2001 - 08-12-2003)
  • arrow
    ფრაქცია „XXI საუკუნე“ - ფრაქციის წევრი (27-11-1999 - 29-10-2001)

კომიტეტი

  • arrow
    სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტი - კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე (08-12-1999 - 22-04-2004)
  • arrow
    ეროვნულ ურთიერთობათა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (07-12-1999 - 08-12-1999)

კომისია

  • arrow
    უცხოეთში მცხოვრებ თანამემამულეთა საქმეებისა და საზღვარგარეთ არსებულ ეროვნულ ფასეულობათა დაბრუნების საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისია - კომისიის თავმჯდომარის მოადგილე (05-07-2000 - 22-04-2004)
  • arrow
    უცხოეთში მცხოვრებ თანამემამულეთა საქმეებისა და საზღვარგარეთ არსებულ ეროვნულ ფასეულობათა დაბრუნების საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისია - კომისიის წევრი (23-03-2000 - 05-07-2000)

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი იაპონიის საპარლამენტო დელეგაცია - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (20-09-2002 - 22-04-2004)
  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი ირანის საპარლამენტო დელეგაცია - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (30-06-2000 - 20-09-2002)
  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი ისრაელის საპარლამენტო დელეგაცია - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (30-06-2000 - 20-09-2002)