არჩილ გოგელია არჩილ გოგელია
  • დაბადების თარიღი
  • 10-12-1941

საქართველოს V მოწვევის პარლამენტი (20-11-1999 - 22-04-2004)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: საქართველოს მოქალაქეთა კავშირი
  • საარჩევნო ფორმა: მაჟორიტარული
  • მთაწმინდა

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • საქართველოს სახელმწიფო ფიზიკური კულტურის ინსტიტუტი
  • სპეციალობა
  • ფიზიკური კულტურა და სპორტი
  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • ქართული ენა და ლიტერატურა

სამუშაო გამოცდილება

  • საქართველოს გაზეთი „დრონი“, მთავარი რედაქტორი (1999)
  • საქართველოს ტელევიზიისა და რადიომაუწყებლობის კორპორაციის თავმჯდომარე (1992 - 1999)
  • საქართველოს ბეჭდვითი სიტყვისა და ინფორმაციის მინისტრი, საქართველოს რესპუბლიკის ტელერადიო დეპარტამენტის თავმჯდომარე (1992)
  • გაზეთი „დრონი“, მთავარი რედაქტორი (1991 - 1992)
  • საქართველოს ტელევიზიისა და რადიომაუწყებლობის სახელმწიფო კომიტეტი, თავმჯდომარე (1989 - 1990)
  • გაზეთ „თბილისის“ მთავარი რედაქტორი (1985 - 1989)
  • გაზეთ „კომუნისტის“ რედაქტორის პირველი მოადგილე (1985)
  • მთავარი რედაქტორი, გაზეთი “ლელო“ (1984 - 1985)
  • მთავარი რედაქტორი, ჟურნალი „სკოლა და ცხოვრება“ (1979 - 1984)
  • მთავარი რედაქტორის მოადგილე, ჟურნალი „სკოლა და ცხოვრება“ და მისი დამატების „მართვეს“ რედაქტორი (1977 - 1979)
  • უფროსი რედაქტორი, ჟურნალი „სკოლა და ცხოვრება“ და მისი დამატების „მართვეს“ რედაქტორი (1975 - 1977)
  • მოსწავლეთა და სოფლის ახალგაზრდობის განყოფილების გამგე, გაზ. „ლელო“ (1975)
  • ლიტმუშაკი, გაზეთი ლელო (1969 - 1975)
  • რედაქტორი, საქ. მინისტრთა საბჭოსთან არსებული ტელევიზიისა და რადიომაუწყებლობის კომიტეტის სპორტული რედაქცია (1969)
  • ლიტმუშაკი (საჰონორარო საწყისებზე) გაზეთი „ლელო“ (1964 - 1969)

საპატიო წოდება

  • საქართველოს დამსახურებული ჟურნალისტი

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „საქართველოს რეგიონები - მაჟორიტარები“ (19.11.2001 - 22.04.2004) (19.11.2001 - 22.04.2004) - ფრაქციის თავმჯდომარე (25-05-2002 - 22-04-2004)
  • arrow
    ფრაქცია „საქართველოს რეგიონები - მაჟორიტარები“ (19.11.2001 - 22.04.2004) (19.11.2001 - 22.04.2004) - ფრაქციის წევრი (19-11-2001 - 25-05-2002)
  • arrow
    ფრაქცია „საქართველოს რეგიონები - მაჟორიტარები“ (15.10.2001 - 19.11.2001) - ფრაქციის წევრი (15-10-2001 - 19-11-2001)
  • arrow
    ფრაქცია „საქართველოს რეგიონები - მაჟორიტარები“ - ფრაქციის წევრი (20-11-1999 - 15-10-2001)

კომიტეტი

  • arrow
    საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (20-03-2002 - 07-06-2002)
  • arrow
    ადამიანის უფლებათა დაცვის, მოქალაქეთა პეტიციებისა და სამოქალაქო საზოგადოების მშენებლობის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (25-10-2000 - 20-03-2002)
  • arrow
    განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (07-12-1999 - 07-06-2002)
  • arrow
    საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (07-12-1999 - 25-10-2000)

კომისია

  • arrow
    საქართველოს ენერგეტიკის დარგში შექმნილი კრიზისული მდგომარეობის შემსწავლელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის თაობაზე - კომისიის წევრი (02-03-2001 - 22-04-2004)
  • arrow
    საინფორმაციო საშუალებებში გამოქვეყნებულ კრიტიკულ (მამხილებელ) მასალებზე რეაგირების დროებითი საპარლამენტო კომისია - კომისიის თავმჯდომარე (29-11-2000 - 22-04-2004)
  • arrow
    საინფორმაციო საშუალებებში გამოქვეყნებულ კრიტიკულ (მამხილებელ) მასალებზე რეაგირების დროებითი საპარლამენტო კომისია - კომისიის წევრი (10-11-2000 - 29-11-2000)
  • arrow
    ცალკეული თანამდებობის პირების ქმედებათა კანონირების შემსწავლელი დროებითი საგამოძიებო კომისია - კომისიის წევრი (25-10-2000 - 22-04-2004)
  • arrow
    ეროვნული თანხმობის დროებითი საპარლამენტო კომისია - კომისიის წევრი (30-05-2000 - 22-04-2004)

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (20-09-2002 - 22-04-2004)
  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი იტალიის საპარლამენტო დელეგაცია - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (20-09-2002 - 22-04-2004)
  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი ირანის საპარლამენტო დელეგაცია - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (30-06-2000 - 22-04-2004)
  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი საბერძნეთის საპარლამენტო დელეგაცია - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (30-06-2000 - 20-09-2002)

სხვა

  • arrow
    საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ - ინტერფრაქციული ჯგუფის წევრი (03-09-2002 - 22-04-2004)
  • arrow
    სპორტისა და ახალგაზრდულ საკითხთა ქვეკომიტეტი - ქვეკომიტეტის თავმჯდომარე (24-01-2001 - 11-07-2002)
  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის არჩევნების შესახებ - ინტერფრაქციული ჯგუფის წევრი (31-01-2000 - 22-04-2004)