მანანა გიგინეიშვილი მანანა გიგინეიშვილი
  • დაბადების თარიღი
  • 17-07-1933

საქართველოს V მოწვევის პარლამენტი (20-11-1999 - 22-04-2004)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: საქართველოს მოქალაქეთა კავშირი
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

საქართველოს IV მოწვევის პარლამენტი (25-11-1995 - 20-11-1999)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: საქართველოს მოქალაქეთა კავშირი
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

საქართველოს III მოწვევის პარლამენტი (04-11-1992 - 25-11-1995)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: ბლოკი "მშვიდობა"
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • ი.ბ.სტალინის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • ქართული ენა და ლიტერატურა

სამუშაო გამოცდილება

  • საქართველოს ენციკლოპედია, უფროსი სამეცნიერო რედაქტორი (1975 - 1977)
  • შოთა რუსთაველის ქართული ლიტერატურის ინსტიტუტი, უფროსი მეცნიერი თანამშრომელი (1962 - 1998)

აკადემიური ხარისხი

  • აკადემიური ხარისხი
  • ფილოლოგიის მეცნიერებათა კანდიდატი

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „თანადგომა“ - ფრაქციის წევრი (29-10-2001 - 22-04-2004)
  • arrow
    ფრაქცია „თანადგომა“ - ფრაქციის წევრი (15-10-2001 - 29-10-2001)
  • arrow
    ფრაქცია „საქართველოს მოქალაქეთა კავშირი“ - ფრაქციის წევრი (20-11-1999 - 15-10-2001)
  • arrow
    ფრაქცია „მოქალაქეთა კავშირი“ - ფრაქციის წევრი (27-11-1995 - 20-11-1999)
  • arrow
    ფრაქცია "ლიბერალები" - ფრაქციის წევრი (08-12-1992 - 25-11-1995)

კომიტეტი

  • arrow
    განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (07-12-1999 - 12-12-1999)
  • arrow
    საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (02-05-1997 - 20-11-1999)
  • arrow
    საპროცედურო საკითხთა კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (12-12-1995 - 02-05-1997)
  • arrow
    საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (12-12-1995 - 20-11-1999)

კომისია

  • arrow
    კულტურის კომისია - კომისიის წევრი (29-12-1992 - 25-11-1995)

საპარლამენტო ჯგუფი

  • arrow
    აღმოსავლეთ-დასავლეთ საპარლამენტო ჯგუფი - ჯგუფის წევრი (30-09-1996 - 20-11-1999)

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი ესპანეთის, პორტუგალიის საპარლამენტო დელეგაცია - საპარლამენტო დელეგაციის ხელმძღვანელი (30-06-2000 - 22-04-2004)
  • arrow
    ესპანეთი, პორტუგალია - საპარლამენტო დელეგაციის ხელმძღვანელი (12-12-1997 - 20-11-1999)
  • arrow
    დიდი ბრიტანეთი - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (12-12-1997 - 20-11-1999)

სხვა

  • arrow
    სახელმწიფო ენის ქვეკომიტეტი - ქვეკომიტეტის თავმჯდომარე (11-07-2002 - 22-04-2004)
  • arrow
    სახელმწიფო ენის ქვეკომიტეტი - ქვეკომიტეტის თავმჯდომარე (12-12-1999 - 22-04-2004)
  • arrow
    სახელმწიფო ენის საკითხთა ქვეკომიტეტი - ქვეკომიტეტის თავმჯდომარე (27-12-1995 - 02-05-1997)