თენგიზ სიგუა თენგიზ სიგუა
  • დაბადების თარიღი
  • 09-11-1934

საქართველოს III მოწვევის პარლამენტი (04-11-1992 - 08-11-1992)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ფორმა: მაჟორიტარული
  • მარნეული

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • საქართველოს პოლიტექნიკური ინსტიტუტი
  • სპეციალობა
  • ინჟინერ-მეტალურგი

სამუშაო გამოცდილება

  • საქართველოს რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარის - პრემიერ-მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელი (1992 - )
  • საქართველოს რესპუბლიკის მთავრობის თვმჯდომარე (1990 - 1991)
  • საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის მეტალურგიის ინსტიტუტის დირექტორი (1989 - 1990)
  • საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის მეტალურგიის ინსტიტუტის დირექტორის მოადგილე სამეცნიერო ნაწილში (1980 - 1989)
  • საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის მეტალურგიის ინსტიტუტის პირომეტალურგიის ლაბორატორიის ხელმძღვანელი (1973 - 1980)
  • საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის მეტალურგიის ინსიტუტის უფროსი მეცნიერ თანამშრომელი (1967 - 1973)
  • საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის მერალურგიის ინსიტუტის უმცროსი მეცნიერი (1965 - 1967)
  • საქართველოს მეცნიერებათ აკადემიის მეტალურგიული ინსტიტუტის უფროსი ინჟინერი (1963 - 1965)
  • საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის მეტალურგიის ინსტიტუტის ინჟინერ-მეტალურგი (1962 - 1963)
  • საქართველოს მეცნიერებათ აკადემიის მეტალურგიის ინსტიტუტის უმცროსი მეცნიერთანამშრომელი (1962 - 1963)
  • საქართველოს მეცნიერებათ აკადემიის მეტალურგიის ინსიტუტის სპირანტი (1959 - 1962)
  • შავი მეტალურგიის სამინისტროს რუსთავის მეტალურგიული ქარხნის უფროსი მეაირე (1958 - 1959)
  • შავი მეტალურგიის სამიონისტროს რუსთვის მეტალურგიული ქარხნის მეაირე (1957 - 1958)

აკადემიური ხარისხი

  • აკადემიური ხარისხი
  • ტექნიკურ მეცნიერებათა დოქტორი უფროსი მეცნიერ მუშაკი

კომისია

  • arrow
    სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისია - კომისიის წევრი (23-03-1993 - 25-11-1995)