Maia Menagharishvili Maia Menagharishvili
  • ☎ (Tbilisi)
  • (+99532)2281233
  • room (Tbilisi)
  • C-245
  • Date of birth
  • 01-01-1960

10th Term of the Parliament of Georgia (11-12-2020 )

  • Member of the Parliament
  • Election block: Georgian Dream-Democratic Georgia
  • Election form: by Party List

Education

  • Educational institutions
  • Tbilisi Iv. Javakhishvili State University
  • Speciality
  • Psychology, General Psychology

Working experience

  • Governmental Administration, Department for Development of the Official Texts, Head (2012 - 2020)
  • National Bank of Georgia, Editorial-Protocol Department, Head; Organizational Department, Head (1998 - 2008)
  • Presidential Administration, Editorial Publishing Department, Head (1995 - 1998)
  • State Council of Georgia, Editorial Group, Head (1992)
  • Office of the Head of the Government, Editorial Publishing Group, Head (1992 - 1995)
  • Supreme Council of Georgia, Editor (1991 - 1992)
  • Georgian Soviet Encyclopedia, Corrector (1986 - 1991)
  • Ministry of Food Industry, Methodist-psychologist (1983 - 1986)

Faction

  • arrow
    Faction "The Georgian Dream" - Member of the Faction (11-12-2020 )

Committee

  • arrow
    Education and Science Committee - Member of the Committee (16-03-2021 )
  • arrow
    Diaspora and Caucasus Issues Committee - Member of the Committee (08-02-2021 )
  • arrow
    Environmental Protection and Natural Resources Committee - Member of the Committee (17-12-2020 - 08-02-2021)
  • arrow
    Education, Science and Culture Committee - Member of the Committee (17-12-2020 - 16-03-2021)

Parliamentary Group

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Austria - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Federal Republic of Germany - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Italy - Member of Friendship Group (18-02-2021 )

other

  • arrow
    Ethics Council - Member of the Council (02-03-2021 )