Beqa Liluashvili Beqa Liluashvili
  • ☎ (Tbilisi)
  • (+99532)2281256
  • room (Tbilisi)
  • C-613
  • Date of birth
  • 20-09-1991

10th Term of the Parliament of Georgia (11-12-2020 )

  • Member of the Parliament
  • Election block: Georgian Dream-Democratic Georgia
  • Election form: by Party List

Education

  • Educational institutions
  • Tbilisi Iv. Javakhishvili State University
  • Speciality
  • Economist

Working experience

  • Advisor to the Prime Minister for Economic Affairs (2019 - 2020)
  • Ministry of Internal Affairs, Informative-Analytical Department, Deputy Director (2019)
  • Ministry of Internal Affairs, Informative-Analytical Department, Research and Reforms Board, Head (2018 - 2019)
  • Ministry of Internal Affairs, Research and Development Department (2017 - 2018)
  • Ministry of Economy and Sustainable Development, Economic Analysis and Reforms Department, Economic Reforms Division, Head (2017)
  • Ministry of Economy and Sustainable Development, Economic Growth Analysis Department, Advisor (I category) (2017)
  • Governmental Administration, Economic Council, Staff, Economic Development Service, Advisor (I category) (2016)
  • Governmental Administration, Economic Council, Staff, Economic Development Service, Advisor (II category) (2014 - 2016)
  • JSC “Bank Constanta”, Business and Credit expert (2014)
  • JSC “Procredit Bank”, Small Business Client Advisor (2013 - 2014)

Special States

  • Special Ranks
  • Junior Special Rank
  • specialstate
  • Junior Police Lieutenant
  • specialstatedate

Faction

  • arrow
    Faction "The Georgian Dream" - Member of the Faction (11-12-2020 )

Committee

  • arrow
    Budget and Finance Committee - Member of the Committee (17-12-2020 )
  • arrow
    Sector Economy and Economic Policy Committee - First Deputy Chairperson of the Commitee (17-12-2020 )

Parliamentary Group

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Ireland Republic - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United States of America - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Belarus - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Bulgaria - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Federal Republic of Germany - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Moldova - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of Saudi Arabia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Japan - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the People's Republic of China - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Tajikistan - Member of Friendship Group (18-02-2021 )

Parliamentary Delegation

  • arrow
    Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation (PABSEC), Reserve Staff - Member of the Parliamentary Delegation (05-01-2021 )

other

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Armenia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    Council of Treasurers - Member of the Council (15-12-2020 )