Giorgi Khojevanishvili Giorgi Khojevanishvili
  • ☎ (Tbilisi)
  • (+99532)2281206
  • room (Tbilisi)
  • C-441
  • Date of birth
  • 23-04-1985

10th Term of the Parliament of Georgia (11-12-2020 )

  • Member of the Parliament
  • Election block: Georgian Dream-Democratic Georgia
  • Election form: by Majority
  • Majoritarian Constituency №15

Education

  • Educational institutions
  • Tbilisi State University
  • Speciality
  • Bachelor of Jurisdiction
  • Educational institutions
  • Tbilisi State University
  • Speciality
  • Master of Jurisdiction
  • Educational institutions
  • Technical University of Georgia
  • Speciality
  • Doctor of Social Sciences

Working experience

  • Shida Kartli Region, Governor (2018 - 2020)
  • “Magticom” Ltd. Legal Department, Head (2013 - 2018)
  • Ministry of Corrections and Legal Affairs, Head of the Department of International Relations (2010 - 2013)
  • National Communication Commission, senior lawyer (2008 - 2010)
  • Ministry of Justice of Georgia, International Relations Department, specialist (2006)

Academic Degree

  • Academic Degree
  • Doctor of Social Sciences

Faction

  • arrow
    Faction "The Georgian Dream" - Member of the Faction (11-12-2020 )

Committee

  • arrow
    Regional Policy and Self - Government Committee - First Deputy Chairperson of the Commitee (17-12-2020 )
  • arrow
    Committee on European Integration - Member of the Committee (17-12-2020 )

Commission

  • arrow
    Temporary Parliamentary Commission on Restoration of Territorial Integrity and De-occupation - Member of the Commission (08-02-2021 )

Parliamentary Group

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the State of Israel - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United States of America - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Bulgaria - Chair of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the state of Qatar - Chair of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Latvia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Poland - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of India - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Czech Republic - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the People's Republic of China - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Uzbekistan - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Hungary - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Kuwait - Chair of Friendship Group (18-02-2021 )

Parliamentary Delegation

  • arrow
    EuroNest Parliamentary Assembly, Main Staff - Member of the Parliamentary Delegation (05-01-2021 )