Kakha Kakhishvili Kakha Kakhishvili
  • ☎ (Tbilisi)
  • (+99532)2281228
  • room (Tbilisi)
  • C-605
  • Date of birth
  • 22-03-1973

10th Term of the Parliament of Georgia (11-12-2020 )

  • Member of the Parliament
  • Election block: Georgian Dream-Democratic Georgia
  • Election form: by Majority
  • Majoritarian Constituency №4

Education

  • Educational institutions
  • Tbilisi Iv. Javakhishvili State University
  • Speciality
  • Jurisdiction

Working experience

  • Governmental Administration, Advisor to the Prime Minister for the Legal Affairs (2019 - 2020)
  • Governmental Administration, Secretary General (2018 - 2019)
  • Minister of Corrections (2015 - 2018)
  • Ministry of Corrections, First Deputy Minister; State Constitutional Commission, member; Criminal Reform Inter-Agency Coordination Council, member; Club of Experts, member (2014 - 2015)
  • Institute of European Values, Co-Founder (2012 - )
  • Anti-Corruption Council, member (2012 - )
  • State Commission for Specification of the Electoral list, representative of NGOs (2012 - )
  • NGO “Public Defender”, Legal Director (2011 - )
  • Bar Association of Georgia, member (2010 - 2014)
  • Electoral and Political Research Center, Director (2008 - 2014)

Faction

  • arrow
    Faction "The Georgian Dream" - Member of the Faction (11-12-2020 )

Committee

  • arrow
    Legal Issues Committee - Member of the Committee (23-12-2020 )
  • arrow
    Defence and Security Committee - Member of the Committee (17-12-2020 )

Parliamentary Group

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Austria - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Azerbaijan - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United States of America - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of Belgium - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Iraq - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of Spain - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Moldova - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Turkey - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Indonesia - Chair of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the People's Republic of China - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Ukraine - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Kazakhstan - Chair of Friendship Group (18-02-2021 )

Parliamentary Delegation

  • arrow
    GUAM Organization for Democracy and Economic Development Parliamentary Assembly (GUAM PA), Main Staff - Member of the Parliamentary Delegation (05-01-2021 )

other

  • arrow
    Ethics Council - Member of the Council (02-03-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Armenia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )