David Sergeenko David Sergeenko
  • ☎ (Tbilisi)
  • (+99532)2281158
  • room (Tbilisi)
  • A-420
  • Date of birth
  • 25-09-1963

10th Term of the Parliament of Georgia (11-12-2020 )

  • Deputy Chairperson of the Parliament

10th Term of the Parliament of Georgia (11-12-2020 )

  • Member of the Parliament
  • Election block: Georgian Dream-Democratic Georgia
  • Election form: by Majority
  • Majoritarian Constituency №3

Education

  • Educational institutions
  • Tbilisi Red Flag Medical Institute,
  • Speciality
  • Pediatrics

Working experience

  • Advisor to the Prime Minister (2019 - 2020)
  • Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Protection, Minister (2012 - 2019)
  • Sachkhere Medical Center, Director (2007 - 2012)
  • NPLE “Dostaqari”, CEO (2006 - 2012)
  • “Mediaclub Georgia”, Medical Manager (2002 - 2006)
  • Jo Ann Medical Center, Anesthesiologist, Reanimatology doctor (1997 - 2006)
  • Sports Department, Doctor (1995 - 1997)
  • Armed Forces, Doctor (1992 - 1993)
  • Rustavi Maternity House, Doctor (1991 - 1992)
  • Rustavi Emergency, Doctor (1991)
  • Rustavi Child Policlinic N2, Doctor (1989 - 1991)
  • Gudauta Regional Policlinic, Pediatrician (1988 - 1989)
  • Sokhumi Child Hospital, Intern (1987 - 1988)

Awards

  • St. George’s Victory Order (07-04-2015)

Faction

  • arrow
    Faction "The Georgian Dream" - Member of the Faction (11-12-2020 )

Committee

  • arrow
    Human Rights and Civil Integration Committee - Member of the Committee (08-02-2021 )
  • arrow
    Healthcare and Social Issues Committee - Member of the Committee (17-12-2020 )

Parliamentary Group

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of Belgium - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Federal Republic of Germany - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United Kingdom of the Great Britain and the North Ireland - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of Spain - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Estonia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Ukraine - Member of Friendship Group (18-02-2021 )

Parliamentary Delegation

  • arrow
    Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation (PABSEC), Main Staff - Head of the Parliamentary Delegation (05-01-2021 )

Parliamentary Council

  • arrow
    Rights of the Child Standing Parliamentary Council - Member of the Council (02-03-2021 )

other

  • arrow
    Ethics Council - Member of the Council (02-03-2021 )