Nino Latsabidze Nino Latsabidze
  • ☎ (Tbilisi)
  • (+99532)2281581
  • room (Tbilisi)
  • A-112
  • Date of birth
  • 14-06-1985

10th Term of the Parliament of Georgia (11-12-2020 )

  • Member of the Parliament
  • Election block: Georgian Dream-Democratic Georgia
  • Election form: by Majority
  • Majoritarian Constituency №12

Education

  • Educational institutions
  • Tbilisi State University
  • Speciality
  • Bachelor of Humanities

Working experience

  • Tbilisi Municipality Assembly, member; Isani Single Mandate MP (2017 - 2020)
  • Tbilisi City Hall, Administration, Organizational Service, Deputy Head, Head (2016 - 2017)
  • Tbilisi City Hall, Citizens Service Center, Head (2015 - 2016)
  • Electoral Administration, Training Center, Election Bloc “Bidzina Ivanishvili-Georgian Dream”, Electoral Administration of the Candidate for the President of Georgia, Giorgi Margvelashvili (2013)
  • Tbilisi City Hall, Administration, Citizens Service Center, Advisor, Senior Specialist (2008 - 2013)

Faction

  • arrow
    Faction "The Georgian Dream" - Deputy Chairperson of the Faction (11-12-2020 )

Committee

  • arrow
    Regional Policy and Self - Government Committee - Member of the Committee (17-12-2020 )
  • arrow
    Environmental Protection and Natural Resources Committee - Member of the Committee (17-12-2020 )

Parliamentary Group

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Austria - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United States of America - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Federal Republic of Germany - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Latvia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Estonia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Japan - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the People's Republic of China - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Sweden - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Swiss Confederation - Member of Friendship Group (18-02-2021 )

Parliamentary Council

  • arrow
    Rights of the Child Standing Parliamentary Council - Member of the Council (22-01-2021 )