Resan Kontselidze Resan Kontselidze
  • ☎ (Tbilisi)
  • (+99532)2281168
  • room (Tbilisi)
  • C-722
  • Date of birth
  • 10-07-1963

10th Term of the Parliament of Georgia (11-12-2020 )

  • Member of the Parliament
  • Election block: Georgian Dream-Democratic Georgia
  • Election form: by Majority
  • Majoritarian Constituency №28

Education

  • Educational institutions
  • Moscow High School of Militia, Ministry of Internal Affairs of USSR
  • Speciality
  • Jurisdiction

Working experience

  • Ajara AR Police Department, Deputy Director (2016 - 2020)
  • Ajara AR Police Department, Keda Regional Board, Head (2015 - 2016)
  • Ajara AR Main Department, Keda Regional Board, Head (2014 - 2015)
  • Ajara AR Main Department, Deputy Head (2014)
  • Ajara AR Main Department, Deputy Head, Department of Detectives, Head (2008 - 2014)
  • Ajara AR Main Department, Deputy Head (2008)
  • Ajara AR Main Department, Criminal Police Department, Deputy Head (2007 - 2008)
  • Ajara AR Prosecutor’s Office, Department for Processional Administration of Investigation in MIA Agencies, Head (2005)
  • Ajara AR, Department for Supervision on Legality of Criminal Prosecution in Prosecutor’s Agencies, Head (2004 - 2005)
  • Ajara AR, Prosecutor (2002 - 2004)
  • Ajara AR Ministry of Internal Affairs, Deputy Minister (2000 - 2002)
  • Ajara AR Prosecutor’s Office, Department for Support of the State Prosecutor in the Court, Prosecutor (1999 - 2000)
  • Ajara AR Ministry of Internal Affairs, Deputy Minister (1997)
  • Ajara AR Ministry of Internal Affairs, Deputy Minister, Administrative Police Department, Chair (1996 - 1997)
  • Transport Police Department, Ajara Transport Police Department, Head (1994 - 1996)
  • Ministry of Internal Affairs, Transport Police Department, Ajara Transport Police Line Department, Head (1993 - 1994)
  • Ajara AR Ministry of Internal Affairs (1993)
  • Moscow High School of Militia, USSR, Post-graduate (Assistant) (1990 - 1993)
  • Ministry of Internal Affairs of USSR, High School of Militia, Tbilisi Faculty, Reader (1986 - 1990)
  • Kobuleti State Bank, Security Department, Service-man (1986)
  • Kobuleti Regional Executive Committee, Non-Agency Security Department, Service-man (1984 - 1986)
  • Military service (1981 - 1983)

Academic Degree

  • Academic Degree
  • Candidate of Legal Sciences
  • Academic Degree
  • Doctor of Legal Sciences

Awards

  • Vakhtang Gorgasali’s Order, I rank (24-03-2011)

Special States

  • Special Ranks
  • Higher Special Rank
  • specialstate
  • State Legal Advisor
  • specialstatedate
  • 26-12-2002
  • Special Ranks
  • Higher Special Rank
  • specialstate
  • Major-General of Police
  • specialstatedate
  • 21-05-2020

Info

Order of I rank “For Special Merit”-2013

Order for “Courage”-2018

MIA Order “For Special Merit”-2018 Insignia “Merited Officer of the Mini

stry of Internal Affairs”-2001

Ribbon Insignia for “Chastity Service

Faction

  • arrow
    Faction "The Georgian Dream" - Member of the Faction (11-12-2020 )

Committee

  • arrow
    Diaspora and Caucasus Issues Committee - Member of the Committee (08-02-2021 )
  • arrow
    Defence and Security Committee - Member of the Committee (23-12-2020 )
  • arrow
    Legal Issues Committee - Member of the Committee (17-12-2020 - 23-12-2020)
  • arrow
    Diaspora and Caucasus Issues Committee - Member of the Committee (17-12-2020 - 23-12-2020)

Parliamentary Group

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Azerbaijan - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Belarus - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of Belgium - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Bulgaria - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Federal Republic of Germany - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of Spain - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Latvia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Lietuvos - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Estonia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Moldova - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Poland - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Turkey - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Romania - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Greece - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Turkmenistan - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of France - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Czech Republic - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Slovakia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Slovenia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Uzbekistan - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Ukraine - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Hungary - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Kazakhstan - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Kirgizstan - Member of Friendship Group (18-02-2021 )

other

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Armenia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )