Zaal Mikeladze Zaal Mikeladze
  • ☎ (Tbilisi)
  • (+99532)2281239
  • room (Tbilisi)
  • C-640
  • Date of birth
  • 26-02-1967

10th Term of the Parliament of Georgia (11-12-2020 )

  • Member of the Parliament
  • Election block: Georgian Dream-Democratic Georgia
  • Election form: by Majority
  • Majoritarian Constituency №29

Education

  • Educational institutions
  • Tbilisi Medical Institute
  • Speciality
  • Pediatrics

Working experience

  • Ajara AR Health and Social Protection Minister (2016 - 2020)
  • Ajara AR Universal Healthcare Program Coordinator (2013 - 2006)
  • Kobuleti Regional Hospital, Deputy Director (2011 - 2012)
  • Insurance Company “Imedi L”, Medical Coordinator (2008 - 2012)
  • Kobuleti Regional Hospital, Deputy Director (2005 - 2011)
  • Kobuleti Regional Hospital, Senior pediatrician (1996 - 2005)
  • Kobuleti, village Bobokvati Ambulance, pediatrician (1995 - 1996)
  • Institute of Pediatrics (1994 - 1995)
  • Tbilisi State Medical Institute, Faculty of Pediatrics (1988 - 1994)
  • Tbilisi State Medical Institute, Introductory faculty (1987 - 1988)
  • Military Service (1985 - 1987)
  • Kobuleti Regional Sanitary Epidemic Station, ameliorant (1985)

Faction

  • arrow
    Faction "The Georgian Dream" - Member of the Faction (11-12-2020 )

Committee

  • arrow
    Healthcare and Social Issues Committee - Deputy Chairperson of the Committee (17-12-2020 )

Parliamentary Group

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Austria - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the State of Israel - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Azerbaijan - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United States of America - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Belarus - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Federal Republic of Germany - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Italy - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Canada - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Cyprus - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United Kingdom of the Great Britain and the North Ireland - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of Spain - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Estonia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Poland - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Turkey - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Greece - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of France - Member of Friendship Group (18-02-2021 )