Zaza Lominadze Zaza Lominadze
  • ☎ (Tbilisi)
  • (+99532)2281291
  • room (Tbilisi)
  • C-644
  • Date of birth
  • 26-02-1965

10th Term of the Parliament of Georgia (11-12-2020 )

  • Member of the Parliament
  • Election block: Georgian Dream-Democratic Georgia
  • Election form: by Majority
  • Majoritarian Constituency №23

Education

  • Educational institutions
  • Stavropol State Medical Institute
  • Speciality
  • Medicine

Working experience

  • “LG Clinic” Ltd. Founder (2016 - )
  • Kutaisi City Assembly, Single Mandate MP (2014 - 2017)
  • “LG Clinic” Ltd., Cardiologist (2003 - )
  • St. Petersburg Lenin Clinic, Cardiologist (1990)
  • Regional Clinical Hospital (1990 - 2003)
  • Stavropol Regional Cardiologic Center, Cardiologist (1988 - 1990)

Faction

  • arrow
    Faction "The Georgian Dream" - Member of the Faction (11-12-2020 )

Committee

  • arrow
    Sports and Youth Issues Committee - Member of the Committee (29-03-2021 )
  • arrow
    Healthcare and Social Issues Committee - Member of the Committee (17-12-2020 )
  • arrow
    Sports and Youth Issues Committee - Member of the Committee (17-12-2020 - 23-12-2020)

Parliamentary Group

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Austria - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the State of Israel - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United States of America - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Belarus - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Federal Republic of Germany - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Italy - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United Kingdom of the Great Britain and the North Ireland - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Estonia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Poland - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Slovenia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Ukraine - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Hungary - Member of Friendship Group (18-02-2021 )

Parliamentary Delegation

  • arrow
    Interparliamentary Assembly on Orthodoxy (IAO), Reserve Staff - Member of the Parliamentary Delegation (05-01-2021 )