David Kacharava David Kacharava
  • ☎ (Tbilisi)
  • (+99532)2281203
  • room (Tbilisi)
  • C-325
  • Date of birth
  • 16-01-1985

10th Term of the Parliament of Georgia (11-12-2020 )

  • Member of the Parliament
  • Election block: Georgian Dream-Democratic Georgia
  • Election form: by Party List

Education

  • Educational institutions
  • LEPL Ilia Chavchavadze State University
  • Speciality
  • Philosophy and Social Science

Working experience

  • “Gentleman” Ltd. Director (2020)

Awards

  • Order of Honor (21-03-2010)

Faction

  • arrow
    Faction "The Georgian Dream" - Member of the Faction (11-12-2020 )

Committee

  • arrow
    Sports and Youth Issues Committee - Deputy Chairperson of the Committee (01-04-2021 )
  • arrow
    Sports and Youth Issues Committee - Member of the Committee (17-12-2020 - 01-04-2021)
  • arrow
    Diaspora and Caucasus Issues Committee - Deputy Chairperson of the Committee (17-12-2020 - 31-03-2021)

Parliamentary Group

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Commonwealth of Australia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United States of America - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of New Zealand - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United Kingdom of the Great Britain and the North Ireland - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Latvia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of France - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Japan - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Fiji - Chair of Friendship Group (18-02-2021 )

Parliamentary Delegation

  • arrow
    Parliamentary Assembly of Francophonie (APF), Reserve Staff - Member of the Parliamentary Delegation (05-01-2021 )