Shalva Papuashvili Shalva Papuashvili
  • ☎ (Tbilisi)
  • (+99532)2281143
  • room (Tbilisi)
  • C-237
  • Date of birth
  • 26-01-1976

10th Term of the Parliament of Georgia (11-12-2020 )

  • Member of the Parliament
  • Election block: Georgian Dream-Democratic Georgia
  • Election form: by Party List

Education

  • Educational institutions
  • Tbilisi State University
  • Speciality
  • International Law
  • Educational institutions
  • Saarland University
  • Speciality
  • European Private Law

Working experience

  • GIZ, Head of Georgia Team (2017 - 2020)
  • GIZ, Deputy Program Manager (2015 - 2017)
  • Ilia State University, School of Law, Associate Professor (2015 - )
  • Caucasus University, School of Law, Associate Professor (2012 - 2015)
  • GIZ, Head of Group (2007 - 2015)
  • Civil Council for Defense and Security, Expert for Human Rights (2005 - 2006)
  • GIZ, Senior Legal Expert (2003 - 2007)
  • Saarland University, Doctoral Student (Dr. iur.) (2000 - 2002)
  • Law Firm “Heimes&Muller”, Assistant to the Lawyer (2000 - 2001)
  • Saarland University, Master’s Student (LL.M.) (1998 - 1999)
  • Assistant to the Member of the Parliament of Georgia (1996 - 1998)

Academic Degree

  • Academic Degree
  • Doctor of Law; Associate Professor

Faction

  • arrow
    Faction "The Georgian Dream" - Member of the Faction (11-12-2020 )

Committee

  • arrow
    Education and Science Committee - Chairperson of the Committee (31-03-2021 )
  • arrow
    Education and Science Committee - First Deputy Chairperson of the Commitee (16-03-2021 - 31-03-2021)
  • arrow
    Committee on European Integration - Member of the Committee (17-12-2020 )
  • arrow
    Education, Science and Culture Committee - First Deputy Chairperson of the Commitee (17-12-2020 - 16-03-2021)

Commission

  • arrow
    “The Steering Commission on Promulgation and Public-Universal Consideration of the Draft Constitutional Law on Changes to the Constitutional Law of Georgia on "Changes to the Constitution of Georgia" - Chairperson of the Commission (01-04-2021 )

Parliamentary Group

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Commonwealth of Australia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Austria - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Islamic Republic of Iran - Chair of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Azerbaijan - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United States of America - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Federal Republic of Germany - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United Kingdom of the Great Britain and the North Ireland - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of India - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the People's Republic of China - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Uzbekistan - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Swiss Confederation - Chair of Friendship Group (18-02-2021 )

Parliamentary Delegation

  • arrow
    EU-Georgia Parliamentary Association Committee, Reserve Staff - Member of the Parliamentary Delegation (05-01-2021 )
  • arrow
    EuroNest Parliamentary Assembly, Main Staff - Member of the Parliamentary Delegation (05-01-2021 )

Parliamentary Council

  • arrow
    Parliamentary Standing Council of Open Government - Member of the Council (21-01-2021 )

other

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Armenia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    LEPL „Research Centre of the Parliament“ - Member of the Council (11-02-2021 )