Giorgi Amilakhvari Giorgi Amilakhvari
  • ☎ (Tbilisi)
  • (+99532)2281205
  • room (Tbilisi)
  • C-240
  • Date of birth
  • 01-01-1984

10th Term of the Parliament of Georgia (11-12-2020 )

  • Member of the Parliament
  • Election block: Georgian Dream-Democratic Georgia
  • Election form: by Party List

Education

  • Educational institutions
  • Tbilisi State University
  • Speciality
  • Jurisdiction

Working experience

  • Accreditation Council of Higher Educational Programs, Deputy-Chair (2018 - 2019)
  • Tbilisi Open University, Vice-Rector, Rector, Associate Professor for Law (2010 - 2020)
  • Lithuanian Investment Company “Saverus” Ltd. Senior Lawyer for Georgia Office (2008 - 2010)
  • Staff of the State Minister for European and Euro-Atlantic Integration, Head Specialist (2007 - 2008)

Academic Degree

  • Academic Degree
  • Doctor of Law

Info

Max Planck Institute for Comparative and International Private Law, Research Internship, Hamburg, Germany

Academic year in America, Alamo Heights High School, Texas, USA

Clinton Davis Pallis – Lawyers, Assistant to Lawyer, London, Great Britain.

Faction

  • arrow
    Faction "The Georgian Dream" - Member of the Faction (11-12-2020 )

Committee

  • arrow
    Education and Science Committee - First Deputy Chairperson of the Commitee (05-04-2021 )
  • arrow
    Education and Science Committee - Deputy Chairperson of the Committee (16-03-2021 - 05-04-2021)
  • arrow
    Legal Issues Committee - Member of the Committee (17-12-2020 )
  • arrow
    Education, Science and Culture Committee - Deputy Chairperson of the Committee (17-12-2020 - 16-03-2021)

Parliamentary Group

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Austria - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the State of Israel - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United States of America - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Argentina - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the People's Republic of Bangladesh - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Federal Republic of Brazil - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Italy - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Canada - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the state of Qatar - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Colombia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United Kingdom of the Great Britain and the North Ireland - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Cuba - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of Spain - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Lietuvos - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Federation of Malaysia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United Mexican States - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Estonia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of Norway - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Paraguay - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Portugal - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of France - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Japan - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of India - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Singapore - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the People's Republic of China - Chair of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Croatia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Slovenia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Uzbekistan - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Ukraine - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Hungary - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Philippines - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Fiji - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Kazakhstan - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Swiss Confederation - Member of Friendship Group (18-02-2021 )

Parliamentary Delegation

  • arrow
    EU-Georgia Parliamentary Association Committee, Reserve Staff - Member of the Parliamentary Delegation (05-01-2021 )

Parliamentary Council

  • arrow
    Parliamentary Standing Council of Open Government - Member of the Council (21-01-2021 )

other

  • arrow
    LEPL „Research Centre of the Parliament“ - Member of the Council (11-02-2021 )