Mikheil Daushvili Mikheil Daushvili
  • ☎ (Tbilisi)
  • (+99532)2281230
  • room (Tbilisi)
  • C-304
  • Date of birth
  • 14-12-1990

10th Term of the Parliament of Georgia (11-12-2020 )

  • Member of the Parliament
  • Election block: Georgian Dream-Democratic Georgia
  • Election form: by Party List

Education

  • Educational institutions
  • Ilia State University
  • Speciality
  • Jurisprudence

Working experience

  • Business Ombudsman of Georgia (2019 - 2020)
  • Ministry of Internal Affairs, Deputy Director of Administration, Informational-Analytical Department, Deputy-Director (2017 - 2019)
  • National Agency of State Property, First Deputy Chairman (2017)
  • Ministry of Economy and Sustainable Development, Parliamentary Relations Department, Head (2016 - 2017)
  • Economic Council, Legal Advisor of the Staff (2015 - 2016)
  • “Gvinadze and Partners”, Lawyer (2011 - 2015)
  • Georgian Young Lawyers Association, Lawyer (2010 - 2011)

Special States

  • Special Ranks
  • Secondary Special rank
  • specialstate
  • Senior Police Lieutenant
  • specialstatedate

Faction

  • arrow
    Faction "The Georgian Dream" - Member of the Faction (11-12-2020 )

Committee

  • arrow
    Committee on European Integration - Member of the Committee (23-12-2020 )
  • arrow
    Legal Issues Committee - Member of the Committee (23-12-2020 )
  • arrow
    Sector Economy and Economic Policy Committee - Member of the Committee (17-12-2020 - 23-12-2020)
  • arrow
    Human Rights and Civil Integration Committee - Member of the Committee (17-12-2020 - 23-12-2020)

Parliamentary Group

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United States of America - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Federal Republic of Germany - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the state of Qatar - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United Kingdom of the Great Britain and the North Ireland - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Estonia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Turkey - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of Saudi Arabia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Japan - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of India - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the People's Republic of China - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Uzbekistan - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Ukraine - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Kuwait - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Kazakhstan - Member of Friendship Group (18-02-2021 )

Parliamentary Delegation

  • arrow
    EU-Georgia Parliamentary Association Committee, Reserve Staff - Member of the Parliamentary Delegation (05-01-2021 )