Mariam Kvrivishvili Mariam Kvrivishvili
  • ☎ (Tbilisi)
  • (+99532)2281549
  • room (Tbilisi)
  • C-416
  • Date of birth
  • 11-06-1990

10th Term of the Parliament of Georgia (11-12-2020 )

  • Member of the Parliament
  • Election block: Georgian Dream-Democratic Georgia
  • Election form: by Party List

Education

  • Educational institutions
  • Black Sea International University
  • Speciality
  • Marketing

Working experience

  • LEPL National Tourism Administration, Head (2019 - 2020)
  • “Voyager” Ltd. Director General, Air Company “Flydubai”, Regional Manager to Georgia (2014 - 2019)
  • LEPL National Tourism Administration, Deputy Head (2012 - 2014)
  • “Ajara Group” Ltd., Human Resources Management, Deputy Head (2010 - 2012)

Info

Candidate of Master’s

State Award for the Special Merit in Development of Tourism Industry of Georgia

Faction

  • arrow
    Faction "The Georgian Dream" - Member of the Faction (11-12-2020 )

Committee

  • arrow
    Committee on European Integration - First Deputy Chairperson of the Commitee (17-12-2020 )
  • arrow
    Sector Economy and Economic Policy Committee - Member of the Committee (17-12-2020 )

Parliamentary Group

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the State of Israel - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United States of America - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the People's Republic of Bangladesh - Chair of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Federal Republic of Germany - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the state of Qatar - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United Kingdom of the Great Britain and the North Ireland - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of Spain - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Lebanese - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of Morocco - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Poland - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Turkey - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of Saudi Arabia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of France - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of India - Chair of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Kuwait - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Swiss Confederation - Member of Friendship Group (18-02-2021 )

Parliamentary Delegation

  • arrow
    EU-Georgia Parliamentary Association Committee, Main Staff - Member of the Parliamentary Delegation (05-01-2021 )
  • arrow
    Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), Main Staff - Member of the Parliamentary Delegation (05-01-2021 )
  • arrow
    EuroNest Parliamentary Assembly, Main Staff - Member of the Parliamentary Delegation (05-01-2021 )

Parliamentary Council

  • arrow
    Parliamentary Standing Council of Open Government - Chairperson of the Council (21-01-2021 )