Aluda Gudushauri Aluda Gudushauri
  • ☎ (Tbilisi)
  • (+99532)2281251
  • room (Tbilisi)
  • C-623
  • Date of birth
  • 26-10-1979

10th Term of the Parliament of Georgia (11-12-2020 )

  • Member of the Parliament
  • Election block: Georgian Dream-Democratic Georgia
  • Election form: by Party List

Education

  • Educational institutions
  • Tbilisi Iv. Javakhishvili State University
  • Speciality
  • Business Lawyer
  • Educational institutions
  • Tbilisi Iv. Javakhishvili State University
  • Speciality
  • Finance-Bank, Insurance Business and Law

Working experience

  • “Geo Consulting” Ltd, Director (2014 - 2020)
  • “KIKI” Ltd, Lawyer (2014 - 2020)
  • Technical University of Georgia, Lecturer (2011)
  • Bar Association of Georgia, Advocate (2006 - 2020)
  • Kazbegi MIA Regional Department, Deputy Head for Administrative Police (2004)
  • MIA Administration Department, Subordinate Courier Division, Service Office, Inspector-Courier (2003 - 2004)
  • MIA Administration, Courier Department, Service Office, Inspector (2001 - 2003)

Faction

  • arrow
    Faction "The Georgian Dream" - Member of the Faction (11-12-2020 )

Committee

  • arrow
    Legal Issues Committee - Member of the Committee (17-12-2020 )
  • arrow
    Human Rights and Civil Integration Committee - First Deputy Chairperson of the Commitee (17-12-2020 )

Commission

  • arrow
    The Interim Fact-Finding Commission on the Parliamentary Elections of October 31, 2020 - Member of the Commission (01-03-2021 )

Parliamentary Group

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Commonwealth of Australia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Austria - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Azerbaijan - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United States of America - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Belarus - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Federal Republic of Germany - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Italy - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Canada - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the state of Qatar - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United Kingdom of the Great Britain and the North Ireland - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of Spain - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Latvia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Turkey - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of France - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Japan - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the People's Republic of China - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Ukraine - Member of Friendship Group (18-02-2021 )