Avtandil Enukidze Avtandil Enukidze
  • ☎ (Tbilisi)
  • (+99532)2281128
  • room (Tbilisi)
  • A-214
  • Date of birth
  • 13-12-1954

10th Term of the Parliament of Georgia (02-02-2021 )

  • Deputy Chairperson of the Parliament

10th Term of the Parliament of Georgia (11-12-2020 )

  • Member of the Parliament
  • Election block: David Tarkhan-Mouravi, Irma Inashvili – Alliance of Patriots of Georgia, Unified Opposition
  • Election form: by Party List

Education

  • Educational institutions
  • Polytechnic Institute of Georgia
  • Speciality
  • Highways

Working experience

  • Ministry of Internal Affairs of Georgia, various positions (1990 - 2003)
  • Tbilisi Railway Node, Party Committee, Secretary (1988 - 1990)
  • Locomotive Depot, Party Committee, secretary (1985 - 1988)
  • Communist Union Lenin Regional Committee, First Secretary (1983 - 1985)
  • Communist Union Central Committee, Commissioner (1983)
  • Polytechnic Institute of Georgia, Officer of Chair, Secretary of the Communist Union (1978 - 1983)
  • Polytechnic Institute of Georgia, student (1973 - 1978)
  • Tbilisi Leather and Haberdashery Factory, worker (1971 - 1972)

Info

Order for 10 years of irreproachable service

Order for 15 years of irreproachable service

Committee

  • arrow
    Defence and Security Committee - Member of the Committee (05-01-2021 - 15-02-2021)

Parliamentary Group

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the State of Israel - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United States of America - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Italy - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Canada - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United Kingdom of the Great Britain and the North Ireland - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of Spain - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United Mexican States - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Greece - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Japan - Member of Friendship Group (18-02-2021 )

Parliamentary Delegation

  • arrow
    Inter-Parliamentary Union (IPU), Reserve Staff - Member of the Parliamentary Delegation (05-01-2021 )

Parliamentary Council

  • arrow
    Parliamentary Standing Council of Open Government - Member of the Council (21-01-2021 )

other

  • arrow
    Ethics Council - Member of the Council (02-03-2021 )