Dimitri Iankovski Dimitri Iankovski
  • Date of birth
  • 21-04-1937

4th Term of the Parliament of Georgia (14-04-1998 - 20-11-1999)

  • Member of the Parliament
  • Election block: Union of Citizens of Georgia
  • Election form: by Party List

Education

  • Educational institutions
  • Speciality

Working experience

  • (1978 - 1991)
  • (1977 - 1978)
  • (1976 - 1977)
  • (1972 - 1976)
  • (1971 - 1972)
  • (1963 - 1971)
  • (1962 - 1963)
  • (1961 - 1962)
  • (1960 - 1991)
  • (1958 - 1960)
  • (1955 - 1956)

Committee

  • arrow
    Member of the Committee (29-05-1998 - 20-11-1999)