Givi Mikanadze Givi Mikanadze
  • ☎ (Tbilisi)
  • (+99532)2281129
  • room (Tbilisi)
  • A-115
  • Date of birth
  • 20-05-1977

10th Term of the Parliament of Georgia (11-12-2020 )

  • Member of the Parliament
  • Election block: Georgian Dream-Democratic Georgia
  • Election form: by Party List

Education

  • Educational institutions
  • Tbilisi Iv. Javakhishvili State University
  • Speciality
  • Jurisdiction
  • Educational institutions
  • University of Essex (UK)
  • Speciality
  • Master of Law

Working experience

  • Tbilisi Iv. Javakhishvili State University, Guest Professor (2016 - 2018)
  • LEPL MIA Academy of Georgia, Rector (2016 - 2018)
  • CoE, Police and Prisons Department, Project Manager (2015 - 2016)
  • CoE Tbilisi Office, Senior Project Officer (2013 - 2015)
  • Eastern European University, Associate Professor (2013 - 2017)
  • Tbilisi Iv. Javakhishvili State University, Guest Lecturer (2011 - 2015)
  • CoE Tbilisi Office, Project Officer (2010 - 2013)
  • UNDP, “Facilitation to Local Self-Government” (2009 - 2010)
  • Tbilisi City Hall, Agglomeration Development Agency, Deputy Head (2009)
  • Ministry of Justice, Deputy Minister (2005 - 2008)
  • OSCE Project, “Training of the Personnel of Kutaisi Corrections Department”, Project Director (2005)
  • EU Project “Reform of the Penitentiary System”, National Expert for Information and Training (2004 - 2005)
  • Union “Human Rights Educational Center”, Chair of the Board (2003 - 2004)
  • MIA Academy, Guest Lecturer (2001 - 2002)
  • Union “Constitutional Rights Protection Center”, Chair of the Board (2001 - 2003)
  • UNDP, “Facilitation to the Public Defender’s Office”, Legal Advisor, Financial Manager (2000 - 2001)
  • Public School “Balavari”, Pedagogue (2000 - 2002)
  • Office of the Public Defender, Administrative Affairs Department, Reviewer, Legal Advisor (1999 - 2000)
  • Office of the Public Defender, engaged specialist (1999)
  • Union “Tbilisi International School of Human Rights”, Director (1998 - 1999)
  • Gr. Khandzteli First Experimental School, Teacher (1997 - 1999)

Special States

  • Special Ranks
  • Senior Special rank
  • specialstate
  • Police Colonel
  • specialstatedate
  • 01-01-2017
  • Special Ranks
  • Senior Special rank
  • specialstate
  • Justice Lieutenant
  • specialstatedate
  • 01-01-2006

Honorary Rank

  • (24-01-2017)

Info

Author of 17 articles and 4 guidelines, co-author of 6 guidelines:



Human Rights Protection: Legislation and Practice – compendium of articles (co-author)

Juvenile Justice – guideline (co-author)

Probation Law - guideline (co-author)

Impact of Human Rights Standards in the legislation of Georgia and practice - compendium of articles (co-author)

Penitentiary Law - guideline (co-author)

Human rights protection and legislative reform in Georgia - compendium of articles (co-author)

Human rights protection: achievements and challenges - compendium of articles (co-author)

Peculiarities of Juvenile Law: Basis of Criminological, Criminal, Penitential and International Law of Juvenile Justice

Peculiarities of Treatment with the juvenile, women, life-tenure prisoners (author)

Trainers’ Guideline in penitentiary and probation sphere (author)

Ombudsman of Europe (author)

Faction

  • arrow
    Faction "The Georgian Dream" - First Deputy Chairperson of the Faction (11-12-2020 )

Committee

  • arrow
    Procedural Issues and Rules Committee - Member of the Committee (08-02-2021 )
  • arrow
    Foreign Relations Committee - Member of the Committee (17-12-2020 )
  • arrow
    Legal Issues Committee - Member of the Committee (17-12-2020 - 08-02-2021)

Commission

  • arrow
    The Interim Fact-Finding Commission on the Parliamentary Elections of October 31, 2020 - Member of the Commission (01-03-2021 )

Parliamentary Group

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Azerbaijan - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Belarus - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Italy - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the state of Qatar - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Cyprus - Chair of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Moldova - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Poland - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Portugal - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Greece - Chair of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Northern Macedonia - Chair of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Ukraine - Member of Friendship Group (18-02-2021 )

Parliamentary Delegation

  • arrow
    Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), Reserve Staff - Member of the Parliamentary Delegation (05-01-2021 )
  • arrow
    The Parliamentary Assembly of the Parliaments of Georgia, Moldova and Ukraine - Member of the Parliamentary Delegation (05-01-2021 )

Parliamentary Council

  • arrow
    The Permanent Parliamentary Gender Equality Council - Member of the Council (27-01-2021 - 04-03-2021)
  • arrow
    Parliamentary Standing Council of Open Government - Member of the Council (21-01-2021 )

other

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Armenia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    Council of Treasurers - Member of the Council (15-12-2020 )
  • arrow
    LEPL „Research Centre of the Parliament“ - Member of the Council (17-05-2019 - 11-12-2020)
  • arrow
    Secretary General (01-03-2018 - 11-12-2020)