George Khelashvili George Khelashvili
  • ☎ (Tbilisi)
  • (+99532)2281184
  • room (Tbilisi)
  • C-424
  • Date of birth
  • 29-04-1975

10th Term of the Parliament of Georgia (11-12-2020 )

  • Member of the Parliament
  • Election block: Georgian Dream-Democratic Georgia
  • Election form: by Party List

Education

  • Educational institutions
  • Tbilisi Iv. Javakhishvili State University
  • Speciality
  • International Relations

Working experience

  • Envoy Extraordinary and Plenipotentiary, Ambassador of Georgia to Washington, USA (2013 - 2017)
  • Tbilisi State University, International Relations, Assisting Professor (2011 - 2013)
  • Tbilisi State University, Center for Social Sciences, Research and Development Coordinator, Project Director (2010 - 2013)
  • George Washington University, Institute for European, Russian and Eurasian Studies, guest officer (2010)
  • University of Oxford, St. Annes’s College, Assistant to the Dean (2010)
  • Wilson Center, Kennan Institute, guest officer (2008)
  • University of Oxford, Political and International Department, research assistant (2007 - 2009)
  • Tbilisi State University, International Relations Department, Head (2006)
  • Tbilisi State University, International Relations, Assisting Professor (2005 - 2007)
  • - Center for Social Sciences, Academic Programs Director (2004 - 2007)
  • IREX, Mass-media Grants Manager (2003 - 2004)
  • TV Company “Rustavi2”, journalist, host of the news programs (2002 - 2003)
  • Newspaper “24 Hours”, journalist, international reporter (2002)
  • Tbilisi State University, International Relations Chair, pedagogue (2001 - 2005)
  • Civil Education Project, Georgia Office researcher (2001 - 2003)
  • University of Oxford, Center for International Studies, Assistant to the Director (2000 - 2001)
  • Monterey Institute of International Relations, Nuclear Weapon Non-Proliferation Center, guest officer (1997 - 1998)
  • Ministry of Foreign Affairs of Georgia, Foreign Policy Studies and Analysis Center, Head Specialist (1997 - 1999)
  • State Television of Georgia, Morning Program “Alioni”, international reporter (1997 - 1999)

Faction

  • arrow
    Faction "The Georgian Dream" - Member of the Faction (11-12-2020 )

Committee

  • arrow
    Foreign Relations Committee - First Deputy Chairperson of the Commitee (17-12-2020 )
  • arrow
    Defence and Security Committee - Member of the Committee (17-12-2020 )

Parliamentary Group

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Commonwealth of Australia - Chair of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Ireland Republic - Chair of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Azerbaijan - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United States of America - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Argentina - Chair of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of New Zealand - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the People's Republic of Bangladesh - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Bolivia Multi-national State - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Bosnia and Herzegovina - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Bulgaria - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Guatemala - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the People's Democratic Republic of Laos - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United Kingdom of the Great Britain and the North Ireland - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Federal Democratic Republic of Ethiopia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Ecuador Republic - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of El Salvador Republic - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Iraq - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Lebanese - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Lietuvos - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Socialist Republic of Vietnam - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Paraguay - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Peru - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Poland - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Romania - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Hashemite Kingdom of Jordan - Chair of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Chile - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the People's Republic of China - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Honduras - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Suriname - Chair of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Tunisia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Uzbekistan - Member of Friendship Group (18-02-2021 )

Parliamentary Delegation

  • arrow
    GUAM Organization for Democracy and Economic Development Parliamentary Assembly (GUAM PA), Main Staff - Head of the Parliamentary Delegation (05-01-2021 )
  • arrow
    NATO Parliamentary Assembly, Main Staff - Member of the Parliamentary Delegation (05-01-2021 )

Parliamentary Council

  • arrow
    The Permanent Parliamentary Gender Equality Council - Member of the Council (27-01-2021 )

other

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Armenia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    LEPL „Research Centre of the Parliament“ - Member of the Council (11-02-2021 )
  • arrow
    LEPL „Research Centre of the Parliament“ (24-07-2019 - 11-12-2020)
  • arrow
    Advisor (26-06-2019 - 24-07-2019)
  • arrow
    Advisor (01-01-2018 - 21-06-2019)
  • arrow
    Assistant (01-07-2017 - 01-01-2018)
  • arrow
    Assistant (01-03-2017 - 01-07-2017)
  • arrow
    Secretariat of the Speaker of the Parliament - Invited Specialist (01-12-2004 - 01-06-2005)
  • arrow
    Secretariat of the Speaker of the Parliament - Invited Specialist (01-06-2004 - 30-11-2004)