Iuri Kvachakhia Iuri Kvachakhia
  • Date of birth
  • 09-02-1949

4th Term of the Parliament of Georgia (01-10-1998 - 20-11-1999)

  • Member of the Parliament
  • Election block: NDP
  • Election form: by Party List

Education

  • Educational institutions
  • Speciality

Working experience

  • (1988 - 1997)
  • (1985 - 1988)
  • (1981 - 1985)
  • (1980 - 1981)
  • (1979 - 1980)
  • (1978 - 1979)
  • (1977 - 1978)
  • (1972 - 1977)
  • (1971 - 1972)
  • (1968 - 1970)

Committee

  • arrow
    Defence And Security Committee - Member of the Committee (08-12-1998 - 20-11-1999)