Irakli Kadagishvili Irakli Kadagishvili
  • ☎ (Tbilisi)
  • (+99532)2281148
  • room (Tbilisi)
  • C-223
  • Date of birth
  • 23-12-1962

10th Term of the Parliament of Georgia (11-12-2020 )

  • Member of the Parliament
  • Election block: Georgian Dream-Democratic Georgia
  • Election form: by Majority
  • Majoritarian Constituency №10

(04-11-1992 - 03-12-1992)

  • Member of the Parliament
  • Election block: NDP
  • Election form: by Party List

Education

  • Educational institutions
  • Technical University of Georgia
  • Speciality
  • Mining Machinery and Complexes

Working experience

  • State Representative, Governor (2016 - 2020)
  • Foundation of Patriarch of All Georgia, General Manager (2005 - 2010)
  • Customs Committee, Chair (1992 - 1993)
  • State Council, member, Organizational Division, Head (1991 - 1992)

Faction

  • arrow
    Faction "The Georgian Dream" - Member of the Faction (11-12-2020 )

Committee

  • arrow
    Defence and Security Committee - Member of the Committee (17-12-2020 - 23-12-2020)
  • arrow
    Procedural Issues and Rules Committee - Chairperson of the Committee (11-12-2020 )

Parliamentary Group

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Austria - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Azerbaijan - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Argentina - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Belarus - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Korea - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Latvia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Estonia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Poland - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Czech Republic - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Ukraine - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Hungary - Member of Friendship Group (18-02-2021 )

Parliamentary Delegation

  • arrow
    Interparliamentary Assembly on Orthodoxy (IAO), Reserve Staff - Member of the Parliamentary Delegation (05-01-2021 )

other

  • arrow
    Ethics Council - Member of the Council (02-03-2021 )
  • arrow
    Member of the Commission (11-12-2020 - 11-12-2020)