Vasil Davitashvili Vasil Davitashvili
  • Date of birth
  • 15-04-1958

7th Term of the Parliament of Georgia (13-10-2011 - 21-10-2012)

  • Member of the Parliament
  • Election block: "The United National Movement - For Winning Georgia"
  • Election form: by Majority
  • Telavi

Education

  • Educational institutions
  • Speciality
  • Educational institutions
  • Speciality

Working experience

  • Telavi Municipality, Governor (2009 - 2011)
  • Telavi Municipality, First Deputy Governor (2009)
  • "Telavi Infrastructure and Provision Board" LLC, Director (2007 - 2009)
  • Design Accounting Bureau, Director (2006 - 2007)
  • Telavi Deputy Governor (2005 - 2006)
  • Telavi Governor (2002 - 2005)
  • Telavi Housing-Communal Economy, Head (1995 - 2002)
  • Telavi City Board, Communal Division, Acting Head (1995)
  • Telavi Communal Enterprise Office, Head (1986 - 1995)
  • Housing-Construction Cooperative Union, Chair (1983 - 1986)
  • Housing-Construction Cooperative Union, Inspector (1980 - 1983)
  • "Saksoflmshenmontazhi", Trust N3, Worker (1973 - 1980)

Awards

  • Order of Honor (01-01-2009)

Faction

  • arrow
    Faction "The United National Movement" - Member of the Faction (20-10-2011 - 21-10-2012)