Sozar Subari Sozar Subari
  • ☎ (Tbilisi)
  • (+99532)2281149
  • room (Tbilisi)
  • C-437
  • Date of birth
  • 04-11-1964

10th Term of the Parliament of Georgia (11-12-2020 )

  • Member of the Parliament
  • Election block: Georgian Dream-Democratic Georgia
  • Election form: by Majority
  • Majoritarian Constituency №5

8th Term of the Parliament of Georgia (21-10-2012 - 07-11-2012)

  • Member of the Parliament
  • Election block: "Bidzina Ivanishvili - The Georgian Dream"
  • Election form: by Party List

Education

  • Educational institutions
  • Tbilisi State University
  • Speciality
  • History

Working experience

  • Advisor to the Prime Minister (2018 - 2020)
  • Ministry of IDPs from Occupied Territories, Settlement and Refugees, Minister (2013 - 2018)
  • Ministry of Probation, Minister (2012 - 2013)
  • UN Human Rights High Commissioner, Advisor (2010 - 2015)
  • Tbilisi State University, Faculty of Journalistic, Lecturer (2009 - 2010)
  • Public Defender of Georgia (2004 - 2009)
  • Radio “Freedom”, correspondent (1996 - 2004)
  • Newspaper “Caucasus”, journalist, editor (1995 - 2000)
  • Sokhumi Commandants Office, mine-sweeper (1993)
  • Tbilisi Theological Academy, Faculty of Theology, student (1991 - 1995)
  • Tbilisi Panagia Portaitissa Church, psalm-reader (1991 - 1995)
  • Dmanisi, village Boslebi Public School, Director (1989 - 1991)
  • Dmanisi Sioni Church, psalm-reader (1989 - 1991)
  • Patriarchate of Georgia, David Gareji Monastery, deacon (1988 - 1989)
  • Tbilisi State Museum, senior officer (1987 - 1988)
  • Tbilisi State University, Faculty of History, student (1982 - 1987)
  • Institute of History, Archeology and Ethnography, Archeological Research Center, laboratory worker (1981 - 1982)

Special States

  • Special Ranks
  • Secondary Special rank
  • specialstate
  • Colonel of Justice
  • specialstatedate

Info

Faction

  • arrow
    Faction "The Georgian Dream" - Member of the Faction (11-12-2020 )
  • arrow
    Faction "The Georgian Dream" - Member of the Faction (21-10-2012 - 07-11-2012)

Committee

  • arrow
    Regional Policy and Self - Government Committee - Chairperson of the Committee (11-12-2020 )

Parliamentary Group

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Austria - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Azerbaijan - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Federal Republic of Germany - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Italy - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Latvia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Lietuvos - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Poland - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Turkey - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the People's Republic of China - Member of Friendship Group (18-02-2021 )

Parliamentary Delegation

  • arrow
    Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation (PABSEC), Reserve Staff - Member of the Parliamentary Delegation (05-01-2021 )

other

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Armenia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )