Beka Davituliani Beka Davituliani
  • ☎ (Tbilisi)
  • (+99532)2281552
  • room (Tbilisi)
  • A-203
  • Date of birth
  • 18-03-1980

10th Term of the Parliament of Georgia (11-12-2020 )

  • Member of the Parliament
  • Election block: Georgian Dream-Democratic Georgia
  • Election form: by Party List

Education

  • Educational institutions
  • Tbilisi Iv. Javakhishvili State University
  • Speciality
  • History
  • Educational institutions
  • Tbilisi Institute of Journalistic and Law
  • Speciality
  • Jurisdiction

Working experience

  • Member of the 6th Convocation, Faction “Georgian Dream – Democratic Georgia”, Chair (2017 - 2020)
  • Governmental Administration, Head of Department (2015 - 2017)
  • TV Company “GDS”, Deputy Director (2014 - 2015)
  • Chancellery of the Government, Project Planning and Reforming Service, Head of Division (2014)
  • Parliament of Georgia, Assistant to the Speaker (2014 - 2015)
  • Chancellery of the Government, Internet Resource Management, specialist (2013 - 2014)
  • Ministry of Internal Affairs, Public Relations Department, New Media Management Specialist (2013)
  • “State Maintenance” Ltd, specialist (2010 - 2012)
  • “Media House Dekom” Ltd. Legal advisor (2010 - 2012)
  • - Magazine “Liberal” (2010 - 2013)
  • Ministry of Finance, Revenue Service, inspector-investigator (2004 - 2010)
  • JSC “Khidmsheni” legal advisor, manager (2002 - 2004)
  • “Students’ Expedition Movement” company, Head of Board (1999 - 2004)

Faction

  • arrow
    Faction "The Georgian Dream" - Deputy Chairman of the Faction (11-12-2020 )

Committee

  • arrow
    Education and Science Committee - Member of the Committee (16-03-2021 )
  • arrow
    Regional Policy and Self - Government Committee - Member of the Committee (17-12-2020 )
  • arrow
    Education, Science and Culture Committee - Member of the Committee (17-12-2020 - 16-03-2021)

Parliamentary Group

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Azerbaijan - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the People's Republic of China - Member of Friendship Group (18-02-2021 )

other

  • arrow
    Assistant (22-09-2014 - 15-09-2015)