Khatia Tsilosani Khatia Tsilosani
  • ☎ (Tbilisi)
  • (+99532)2281209
  • room (Tbilisi)
  • C-522
  • Date of birth
  • 10-10-1984

10th Term of the Parliament of Georgia (11-12-2020 )

  • Member of the Parliament
  • Election block: Georgian Dream-Democratic Georgia
  • Election form: by Party List

Education

  • Educational institutions
  • Tbilisi Iv. Javakhishvili State University
  • Speciality
  • Bachelor of Humanitarian Sciences
  • Educational institutions
  • University of Georgia
  • Speciality
  • Master of International Relations

Working experience

  • Ministry of Environmental Protection and Agriculture, International Relations Department, Initial Structural Unit, Head, Deputy Minister (2017 - 2020)
  • Ministry of Agriculture, EU Integration and International Relations Department, Head, International Relations Department, Deputy Head, Head (2012 - 2017)
  • NDI, Parliamentary Communication Center, program assistant (2011 - 2012)
  • NDI, Parliamentary Program officer (2011)

Qualifications

  • European Convention on Human Rights (01-01-2008)
  • European Integration (01-01-2007)

Faction

  • arrow
    Faction "The Georgian Dream" - Member of the Faction (11-12-2020 )

Committee

  • arrow
    Environmental Protection and Natural Resources Committee - First Deputy Chairperson of the Commitee (17-12-2020 )
  • arrow
    Agrarian Issues Committee - Member of the Committee (17-12-2020 )

Parliamentary Group

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Commonwealth of Australia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the State of Israel - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United States of America - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Argentina - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Italy - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Canada - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United Kingdom of the Great Britain and the North Ireland - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of Saudi Arabia - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Japan - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the People's Republic of China - Member of Friendship Group (18-02-2021 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Uruguay - Member of Friendship Group (18-02-2021 )

Parliamentary Delegation

  • arrow
    Inter-Parliamentary Union (IPU), Reserve Staff - Member of the Parliamentary Delegation (05-01-2021 )

Parliamentary Council

  • arrow
    The Permanent Parliamentary Gender Equality Council - Member of the Council (27-01-2021 )

other

  • arrow
    Leading Specialist (11-08-2011 - 04-10-2011)